Parafia Kościeliska
  Kościeliska informacje:

Liczba mieszkańców Tak na prawdę mamy około 800  osób mieszkających na terenie parafii (Kościeliska, ok. 400 osób, Jastrzygowice ok. 200 osób i Skrońsko ok 200 osób.). oczywiście zameldowanych jest o wiele więcej.
     Inne kościoły: Oprócz kościoła parafialnego w Kościeliskach, parafia posiada także kościoły filialne w Skrońsko, pw. św. Bartłomieja Ap.; w Jastrzygowicach pw. św. Jana Chrzciciela, który w ostatnim czasie został przebudowany i rozbudowany. Poświęcenie światyni nastąpiło w dniu 3 maja 2015.
    Godziny Mszy św w niedziele:
Sobota wieczorem (kościół parafialny)
godz. 8:00 (kościół filialny w Skrońsku),
9:30 (kościół filialny w Jastrzygowicach),
11:00 (kościół parafialny w Kościeliskach)
15:00 niewszpory (czy inne nabożeństwa)
     Szkoły i przedszkola: PSP w Kościeliskach, PP w Kościeliskach, PP w Jastrzygowicach, PP w Skrońsku (filia PP w Kozłowicach).
     Z parafii pochodzą (osoby aktualnie żyjące): kapłani: o. Piotr Sachta OMI, o. Teodor Famuła OMI siostry zakonne: s. Marcela Beata Kubik ABMV, s. Anita Dorota Hoffman ABMV.
     Kaplani naszej parafii po 1945: proboszczowie: ks. Wilhelm Nowack, ks. Karol Małek, ks. Adolf Gniłka, ks. Jerzy Heiny, ks. Józef Zyzik;
wikariusze: ks. Józef Chwałek, ks. Józef Zyzik.
     Historia: Wioska Kościeliska powiązana była ze Skrońskim, gdzie od niepamietrnych czasów stał kościół obsługiwany przez kanoników regularnych św. Augustyna z Wrocławia. Po pewnym czasie Kanonicy ci wybudowali kolejny kosciół na terenie dzisiejszego Olesna, gdzie się przesiedlili i z tamtąd obsługiwal kościół w Skrońsku i Kościeliskach
     Parafia Kościeliska poświadczona w 1394 r. W Kościeliskach od XVI w. stał drewniany kościół, odnowiony w 1878 r. w XX w. zamknięty, a w 1947 r. wybudowano obecny, murowany, do którego przeniesiono wyposażenie ze starego, zwłaszcza otoczony kultem obraz MB z Dzieciątkiem z XVI w.  Stary kościół przeniesiono do Gwoździan.

Ostatni drewniany kościół w Skrońsku, który spłonął w 1999 roku
pochodził z XVI/XVII w., odnowiony 1909-1910.
Kościół filialny w Jastrzygowicach, wybud. 1982, przebudowany i rozbudowany w latach 2013 - 2015. Poświęcenie tego kościółka dokonało się w dniu 3 maja 2015 roku.

Ta strona internetowa została utworzona bezpłatnie pod adresem Stronygratis.pl. Czy chcesz też mieć własną stronę internetową?
Darmowa rejestracja